Sztwiertnia Grzegorz
Urodził się w 1968 r. w Cieszynie, studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych Krakowie, gdzie jest obecnie wykładowcą. Uprawia malarstwo, instalację, grafikę, wideo, obiekty, jest również autorem tekstów teoretycznych.
W twórczości Sztwiertni wciąż powracają konkretne tematy, przede wszystkim problematyka ciała – zdeformowanego, chorego, poddanego reżimowi lub eksperymentom medycznym. Bardzo silnie obecny jest również wątek jednostki wyizolowanej ze społeczeństwa, dlatego w centrum uwagi artysty znajdują się instytucje takie jak szpitale, więzienia czy schroniska dla bezdomnych.
Kolejnym motywem, charakterystycznym dla twórczości Grzegorza Sztwiertni, jest problematyka percepcji, oddziaływania barw i funkcjonowanie zmysłów. Śladem zainteresowań artysty tymi zagadnieniami są choćby prace, prezentowane podczas wystawy Farbenlehre, nawiązującej tytułem do teorii kolorów Goethego, lub wystawa Meeting Room 01, podczas której przestrzeń Galerii Kronika miała oddziaływać na odwiedzającą ją publiczność poprzez malowidła i zmieniające się aranżacje.
Twórczość artysty pokazywana była zarówno podczas wystaw indywidualnych, jak również wystaw zbiorowych w najbardziej prestiżowych galeriach i muzeach w Polsce i na świecie: między innymi w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerii Zderzak i Galerii Krzysztofory w Krakowie, w Lublinie, Katowicach, Dublinie, Pradze czy Berlinie. |
|
Wehikuł czasu
Specjalnie na potrzeby festiwalu ArtBoom Grzegorz Sztwiertnia przygotował ruchomą instalację Wehikuł czasu, która każdego dnia festiwalu zmieniała swoją lokalizację. Instalacja składała się z obiektu przypominającego stojącą pionowo trumnę, po wejściu do której ukazuje się wnętrze zaaranżowane na kształt toalety w pociągu. W otworze zamontowany był ekran, na którym wyświetlany był film pokazujący bieg torów na trasie Kraków-Oświęcim. Wizualizacji towarzyszyły będą efekty dźwiękowe.

Praca Sztwiertni odwołuje się do Holocaustu oraz "polityki krótkiej pamięci”. Celem artysty było zaprezentowanie świeżego spojrzenia i zdjęcie balastu z tematyki Zagłady i kwestii żydowskiej.

Kurator projektu: Joanna Walewska
Zdjęcia: Weronika Szmuc
Harmonogram lokalizacji:
18.06.2009 - Plac Bohaterów Getta (10:00 - 18:00)
19, 20 i 21.06.2009 - Pawilon Wyspiańskiego (Plac Wszystkich Świętych 2)
|
|
12/06/2009 - 22/06/2009
Wehikuł czasu
|
|
Kraków Rynek Główny;
Plac Wolnica;
Plac Jana Matejki;
Plac św. Marii Magdaleny;
Mały Rynek;
Rynek Podgórski
|